Per Kirkeby. Rzeźby czyli ceglane konstrukcje
Per Kirkeby (1938 -2018) jest jednym z najbardziej wszechstronnych i znanych artystów skandynawskich. Prace Kirkeby są trudne do sklasyfikowania. Najczęściej są interpretowany jako nordycki ekspresjonizm.

Czerwona cegła, beton, żwir wymiary , 500 x 1000 x 680 cm
Ceglane konstrukcje
W latach 80. Kirkeby stworzył serię ceglanych rzeźb, między innymi w Norwegii, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii i Danii. Rzeźby z cegły to nie posiadające żadnej funkcji fragmenty architektury.
Materialność kamieni łączy się tu z klasyczną surowością i nowoczesną abstrakcją. Przykładem dekoracji z ceglanymi konstrukcjami i rzeźbami z brązu jest główna biblioteki gminy Gentofte koło Kopenhagii, powstała w 1987 roku. W tym samym roku Kirkeby wykonuje kolejne ceglane konstrukcje w Monachium.

Czerwona cegła, beton, żwir wymiary , 500 x 1000 x 680 cm
Dziś prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Art Institute of Chicago, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie oraz Louisiana Museum of Modern Art w Humlebæk w Danii. Bardzo duża kolekcja znajduje się w Muzeum Jorn w Silkeborgu.
Prace Pera Kirkeby są wysoko cenione na międzynarodowych aukcjach dzieł sztuki.
Zdjęcie główne: Per Kirkeby, Rzeźba z Cegły, 1994 r.,
Cegła i polerowana miedź, wymiary 1340 x 480 x 500 cm. Zdjęcie: Poul Buchard / Brondum & Co. Własność Louisiana Museum of Modern Art w Humlebæk, Dania.
Zdjęcie główne to rzeźba z cegły, ktora została zakupiona dzięki wsparciu Funduszu Olga i Esper Boel. Znajduje się na stacji kolejowej w miejscowości Humlebæk, około 20 minut jazdy pociągiem od Kopenhagii.
Tu właśnie wysiada się, aby odwiedzić Luizjana – największe i najwspanialsze muzeum sztuki współczesnej w Skandynawii. Muzeum Louisiana przybyło na dworzec, a wycieczka stała się częścią muzeum.
„Drzwi do Luizjany”; „DSB (duńskie koleje państwowe) reklamują Luizjanę”. „Sztuka na peronie kolejowym”. „Stacja Luizjana”. Nagłówki te wypełniły lokalne gazety, kiedy w 1994 r.zainaugurowano ceglaną rzeźbę Pera Kirkeby’ego na stacji Humlebæk.
